Матурско вече 2018/2019.

Албум са прославе Матурске вечери...
Били сте дивни! Честитамо завршетак основне школе!

АЛБУМ СА ФОТОГРАФИЈАМА

Екскурзија Аранђеловац

У петак 10.5.2019. ученици старијих разреда рано пробуђени, сањиви али срећни кренули су у највећу радост школских дана- екскурзију!
Аранђеловац, Орашац, Опленац, Први српски устанак, Карађорђе... и још пуно тога... дуга је то прича за ово место, а чујемо да им је прошло као трен!
Након кишних дана, баш за ову прилику грануло је Сунце.

Зелена авантура наших ђака

18. априла ученици наше школе учествовали су у еко квизу, који је организовао Секретаријат за заштиту животне средине.
Анђела Гуцул, Петра Бакић, Дуња Грујић и Слободан Антић су представљали нашу школу на овом квизу, који се одржао у великој сали Културног центра у Кикинди. Наше такмичаре бодрили су ученици 8. разреда заједно са наставницом хемије, Невеном Месарош.
Квиз се састојао из две фазе. Током прве фазе такмичари су решавали квалификациони тест о познавању природе која нас окружује, о заштићеним деловима природе, заштићеним биљкама и животињама, а у другој фази су се надметали у брзини датог тачног одговора на постављено питање.
После квиза посетили смо Канцеларију за младе, упознали смо се са њеним радом, уживали смо у краткометразном филму о свим активностима поменуте канеларије, лежећи на удобним лејзи-беговима. Овај сунчан дан смо искористили и за шетњу по Кикиндском тргу уз сладолед с чоколадним преливом.
Радујемо се следећој авантури.

Песничка штафета 5. пут у Башаиду

Знате ли шта је заједничко за ,, Пустолова'' ,,Лаку ноћ децо'' и једну ласту коју молимо да буде добар друг и да нам крила један круг, да обиђемо луг и одемо на југ? Све ове и још многе текстове и песме за децу написао је Владимир Андрић, гост наше школе. Песничка штафета зрењанинске библиотеке 45. пут путује по школама, 5. пут код нас!
Једанаест башаидских песника нас је представљало, Владимир понео Анђелину, Слободанову, Николинину и Немањину песму.

Окружно такмичење из немачког језика

Са поносом јављамо да се Катарина Ердељан, ученица 8/1 пласирала на Републичко такмичење из немачког језика. На Окружном такмичењу, одржаном у Накову 24.3.2019. Катарина је освојила друго место и пласман на Републичко.
Честитамо Катарини и наставници немачког језика, Оливери Фелбаб на изузетном успеху!

Најбржи читаоци

Најбржи читаоци на једноминутном тесту брзине цитања за други разред су Јелена Голић 2/1 и Марина Ковачевић 2/2. Најбржи читалац у генерацији је Марина Ковачевић.
Честитамо!

Међународни дан среће

У петак 15. марта 2019. године у основној школи „1. октобар“ из Башаида је обележен „Међународни дан среће“ који се празнује 20. марта, а установљен је 2011. године. Како су детињство и срећа нераскидиво повезани, ученици од првог до четвртог разреда су у оквиру пројекта „Спорт у школе“ овај дан обележили кроз различите физичке активности.
Тако су ученици I и II разреда показали различите моторичке вештине у савладавању полигона, а који су сви са пуно успеха и без већих потешкоћа прошли. Ипак, као најсналажљивији се показао ученик II1 одељења Дарко Толмачев, који је полигон прошао за 35,3 секунде.

Са друге стране, ученици III иIV разреда су се опробали и међусобно такмичили у што дужем одржавању фудбалске лопте у ваздуху, тј. жонглирању као и у прескакању вијаче. У жонглирању се као највештији показао ученик IV2 Петар Антић, који је фудбалску лопту 10 пута одбио ногом, пре него што је пала. Вештину прескакања вијаче најбоље су приказали ученици III1 и то Татјана Ацин и Милан Бађок који су вијачу у континуитету прескочили 79, односно 74 пута.

Обележили смо 8. март

Идеја за обележавањем Међународног дана жена први пут се појавила почетком 20. века у доба брзе индустријализације и економске експанзије. Историја овог празника и важност обележавања 8. марта не важе само за поклањање цвећа и пажње, већ за циљ има скренути пажњу на храброст, снагу и могућност жена које истински покрећу свет.

Чланови ученичког Парламента на овај дан поклонили су свакој припадници женског пола честитку са искреним жељама, које су сами направили. Подела честитки се одвијала у кругу школе и ван ње, тако што су чланови Парламента свратили до оближњих продавница, поште и пијаце, како би већем броју жена пожелели срећан 8. март.

Општа култура страних држава

Наши ученици осмог разреда, Катарина Ердељан, Анамарија Хорват и Владимир Бандић учествовали су у гимназијском квизу "Општа култура страних држава" у пратњи наставницe хемије, Невенe Месарош. Домаћини квиза били су професори страних језика и наравно, дочекала нас је наша Андријана Бандић и ученици прве године језичког смера гимназије "Душан Васиљев".
На овом веома занимљивом квизу наша школа је заузела 3. место и поносно узвикнула "Вени, види, вици" ("Дођох, видех, победих").

Општинско такмичењe из немачког језика

Честитамо нашој ученици осмог разреда, Катарини Ердељан, на освојеном другом месту на Општинском такмичењу из немачког језика!
Општинско такмичење је одржано 24.2.2019.године у ОШ ,,Вук Караџић'' у Кикинди.

Учешће у квизу ,,5+''

И ове године су ученици наше школе учествовали у квизу „5+“, који организује телевизија „Рубин“. Овогодишњи такмичари били су ђаци 8. разреда: Анамарија Хорват (капитен), Владимир Бандиц и Бранислав Раду.
У првом кругу такмичарска екипа наше школе се надметала са ђацима из ОШ „Мора Kарољ“ из Сајана. Ова победа нам је омогућила даље надметање. У полуфиналном делу квиза наши ђаци су се такмичили са ђацима из ОШ „Свети Сава“ из Kикинде.
Наши ђаци су, као и до сад, на оваквој врсти надметања, показали изузетан тимски дух и високо опште знање.